noscript image
RISULTATI CALCIO | Austria
Bundesliga
Sat 20 Oct
Salzburg Salzburg
1-1
Wacker Innsbruck Wacker Innsbruck
LASK Linz LASK Linz
1-1
Rheindorf Altach Rheindorf Altach
Hartberg Hartberg
3-0
Rapid Wien Rapid Wien
Dom 21 Oct
Admira Wacker Mödling Admira Wacker Mö.
0-0
Wolfsberger AC Wolfsberger AC
Mattersburg Mattersburg
2-0
St. Polten St. Polten
Austria Wien Austria Wien
1-1
Sturm Graz Sturm Graz
Team / Punti
1 Salzburg RBS 31
2 St. Polten SKN 21
3 LASK Linz LAS 21
4 Austria Wien AUS 17
5 Wolfsberger AC WOL 15
6 Sturm Graz STR 14
 
7 Mattersburg MAT 13
8 Hartberg HAR 12
9 Rapid Wien RAP 12
10 Wacker Innsbruck WIN 10
11 Rheindorf Altach ALT 9
12 Admira Wacker Mödling AWM 9
Girone 1
Ven 26 Oct
Anif / Salzburg II Anif Salzburg
15:00
Schwaz Schwaz
St. Johann St. Johann
15:00
Langenegg Langenegg
Kufstein Kufstein
16:00
Dornbirn Dornbirn
Kitzbühel Kitzbühel
16:30
Grödig Grödig
Wörgl Wörgl
18:00
Seekirchen Seekirchen
Sat 27 Oct
Pinzgau Saalfelden Pinzgau Saalfelden
14:30
Reichenau Reichenau
SC Rheindorf Altach II Rheindorf Altach
15:30
Wals-Grünau Wals-Grünau
Hohenems Hohenems
16:00
Bischofshofen Bischofshofen
Team / Punti
1 Dornbirn DOR 38
2 Kitzbühel KIT 34
3 Anif / Salzburg II ANI 31
4 Kufstein KUF 30
5 Wörgl WOR 23
6 St. Johann STJ 22
7 Schwaz SCH 22
8 Seekirchen SEE 22
 
9 Reichenau REI 19
10 Grödig GRO 18
11 Hohenems HOH 16
12 SC Rheindorf Altach II SCR 13
13 Pinzgau Saalfelden PIN 12
14 Bischofshofen BIS 10
15 Wals-Grünau WAL 7
16 Langenegg LAN 6
Girone 2
Thu 25 Oct
Gleisdorf Gleisdorf
19:00
Weiz Weiz
Deutschlandsberger Deutschlandsberger
19:00
Allerheiligen Allerheiligen
Ven 26 Oct
TUS Bad Gleichenberg Gleichenberg
16:00
Stadl-Paura Stadl-Paura
Wels Wels
18:00
Völkermarkt Völkermarkt
Sat 27 Oct
Kalsdorf Kalsdorf
15:30
Vöcklamarkt Vöcklamarkt
Grazer AK Grazer AK
18:30
Hertha Hertha
Dom 28 Oct
Lendorf Lendorf
14:00
Gurten Gurten
Sturm Graz II Sturm Graz II
16:00
Wolfsberger AC II Wolfsberger AC II
Team / Punti
1 Grazer AK GRA 32
2 Gleisdorf GDF 25
3 Deutschlandsberger DLB 25
4 Stadl-Paura STA 23
5 Sturm Graz II STU 21
6 Wolfsberger AC II WAC 21
7 Vöcklamarkt VOC 21
8 Weiz WEI 20
 
9 TUS Bad Gleichenberg TBG 20
10 Allerheiligen ALL 19
11 Gurten GUR 16
12 Hertha HER 16
13 Kalsdorf KAL 14
14 Wels WEL 9
15 Völkermarkt VOL 4
16 Lendorf LEN 4
Girone 3
Thu 25 Oct
Parndorf Parndorf
19:00
St. Pölten II St. Pölten II
Ven 26 Oct
Leobendorf Leobendorf
14:30
Neusiedl Neusiedl
FCM Traiskirchen FCM Traiskirchen
17:00
Ebreichsdorf Ebreichsdorf
Karabakh Wien Karabakh Wien
17:00
Team Wiener Linien Team Wiener Linien
Mattersburg II Mattersburg II
19:00
ASK Bruck/Leitha ASK Bruck/Leitha
Wiener SK Wiener SK
19:30
Schwechat Schwechat
Sat 27 Oct
Stadlau Stadlau
14:00
Rapid Wien II Rapid Wien II
Dom 28 Oct
Admira Wacker II Admira Wacker II
14:30
Mannsdorf Mannsdorf
Team / Punti
1 Ebreichsdorf EBR 28
2 Karabakh Wien KAW 27
3 Leobendorf LEO 24
4 Mattersburg II MAT 21
5 ASK Bruck/Leitha LEI 20
6 Wiener SK WIE 20
7 Rapid Wien II RAP 19
8 Mannsdorf MAN 18
 
9 FCM Traiskirchen FCM 17
10 Neusiedl NEU 16
11 St. Pölten II STP 16
12 Team Wiener Linien TEA 15
13 Parndorf PAR 12
14 Admira Wacker II ADM 5
15 Stadlau STA 4
16 Schwechat SCH 2
Girone 1
Thu 25 Oct
ASKO Wolfnitz ASKO Wolfnitz
18:30
St. Jakob St. Jakob
Feldkirchen Feldkirchen
19:00
KAC KAC
Ven 26 Oct
Lind Lind
10:30
ATSV Wolfsberg ATSV Wolfsberg
Köttmannsdorf Köttmannsdorf
13:00
Spittal Spittal
Ferlach Ferlach
14:30
Bleiburg Bleiburg
Sat 27 Oct
Maria Saal Maria Saal
14:30
SAK Klagenfurt SAK Klagenfurt
Matrei Matrei
18:00
Treibach Treibach
Dom 28 Oct
St. Michael St. Michael
15:00
ASKÖ Gmünd ASKÖ Gmünd
Team / Punti
1 Maria Saal MSA 25
2 Köttmannsdorf KMD 24
3 Ferlach FLC 24
4 SAK Klagenfurt KLA 24
5 ATSV Wolfsberg WOL 24
6 Treibach TRE 23
7 KAC KAC 23
8 ASKÖ Gmünd GMD 21
 
9 Matrei MAT 17
10 Feldkirchen FEL 17
11 Spittal SPI 17
12 Lind SVL 12
13 ASKO Wolfnitz ASW 10
14 St. Jakob SVJ 10
15 St. Michael MIC 10
16 Bleiburg BLE 7
Girone 2
Thu 25 Oct
Altenmarkt Altenmarkt
20:00
Straßwalchen Straßwalchen
Ven 26 Oct
SK Strobl SK Strobl
14:00
ÖTSU Hallein ÖTSU Hallein
Kuchl Kuchl
15:30
TSV Neumarkt TSV Neumarkt
Thalgau Thalgau
15:30
Adnet Adnet
Zell am See Zell am See
16:00
Golling Golling
Puch Puch
16:00
USC Eugendorf USC Eugendorf
Salzburger AK Salzburger AK
16:00
Bürmoos Bürmoos
Sat 27 Oct
Bramberg Bramberg
17:00
SV Austria Salzburg Austria Salzburg
Team / Punti
1 Salzburger AK SAL 35
2 SV Austria Salzburg SVA 33
3 TSV Neumarkt TSV 28
4 Straßwalchen STR 25
5 USC Eugendorf USC 24
6 Kuchl KUC 22
7 Bürmoos BUR 21
8 Golling GOL 20
 
9 Adnet SKA 20
10 Altenmarkt ALT 19
11 Zell am See ZEL 16
12 SK Strobl SKS 14
13 Thalgau UFV 13
14 Bramberg BRA 9
15 Puch PUC 9
16 ÖTSU Hallein OTS 8
Girone 3
Tue 23 Oct
Kilb Kilb
20:00
Ardagger Ardagger
Thu 25 Oct
Rohrbach Rohrbach
19:30
Rohrendorf Rohrendorf
Langenrohr Langenrohr
20:00
Waidhofen / Thaya Waidhofen / Thaya
Ven 26 Oct
Scheiblingkirchen-Warth Scheiblingkirchen-
15:00
Gaflenz Gaflenz
Sat 27 Oct
Zwettl Zwettl
17:00
St. Peter St. Peter
Dom 28 Oct
Kremser SC Kremser SC
11:00
Spratzern Spratzern
Stripfing Stripfing
16:00
Ortmann Ortmann
Lun 29 Oct
Kottingbrunn Kottingbrunn
19:30
SC Retz SC Retz
Team / Punti
1 Stripfing SVS 30
2 SC Retz SCR 25
3 Kremser SC KRE 23
4 Scheiblingkirchen-Warth SCH 21
5 Waidhofen / Thaya WAI 21
6 Langenrohr LAN 17
7 Rohrbach SVR 17
8 Gaflenz GAF 17
 
9 Kottingbrunn KOT 17
10 Kilb SCU 16
11 Ardagger ARD 14
12 Ortmann SCO 14
13 St. Peter STP 9
14 Rohrendorf ROH 9
15 Spratzern SPR 9
16 Zwettl ZWE 5
Girone 4
Ven 26 Oct
Lebring Lebring
15:00
SC Fürstenfeld SC Fürstenfeld
Frauental Frauental
15:00
Wildon Wildon
TuS Heiligenkreuz TuS Heiligenkreuz
17:00
Leoben Leoben
TSV Pöllau TSV Pöllau
19:00
SV Union Gnas SV Union Gnas
Sat 27 Oct
Hitthaller St. Michael Hitthaller Michael
14:00
Voitsberg Voitsberg
Lafnitz II Lafnitz II
19:00
Bad Radkersburg Bad Radkersburg
St. Anna St. Anna
19:00
Liezen Liezen
Dom 28 Oct
SC Bruck SC Bruck
15:00
Mettersdorf Mettersdorf
Team / Punti
1 St. Anna ANN 31
2 SV Union Gnas GNA 26
3 SC Fürstenfeld FUR 25
4 TuS Heiligenkreuz HGK 20
5 Lebring LEB 19
6 Mettersdorf MET 18
7 Voitsberg VOI 16
8 Lafnitz II LAF 16
 
9 Hitthaller St. Michael ESV 16
10 Wildon SVW 15
11 Bad Radkersburg RAD 14
12 TSV Pöllau POL 14
13 SC Bruck SCB 12
14 Frauental SVF 10
15 Liezen LIE 9
16 Leoben LBN 8
Girone 5
Thu 25 Oct
Draßburg Draßburg
19:30
St. Margarethen St. Margarethen
Ven 26 Oct
Bad Sauerbrunn Bad Sauerbrunn
16:00
Oberwart Oberwart
SV Stegersbach SV Stegersbach
19:30
Siegendorf Siegendorf
FC Deutschkreutz FC Deutschkreutz
19:30
Ritzing Ritzing
Sat 27 Oct
Horitschon Horitschon
15:00
Pinkafeld Pinkafeld
Kohfidisch Kohfidisch
17:00
Leithaprodersdorf Leithaprodersdorf
Markt Allhau Markt Allhau
17:30
Parndorf II Parndorf II
SV Eltendorf SV Eltendorf
17:30
Wimpassing Wimpassing
Team / Punti
1 Draßburg DRA 28
2 Pinkafeld PIN 24
3 Leithaprodersdorf LEI 21
4 St. Margarethen STM 21
5 Horitschon HOR 20
6 Bad Sauerbrunn BAS 18
7 Siegendorf ASV 17
8 Ritzing RIT 17
 
9 SV Eltendorf SVE 16
10 Markt Allhau ALL 15
11 FC Deutschkreutz DEU 15
12 Oberwart OBE 14
13 Parndorf II PAR 12
14 Kohfidisch ASK 12
15 SV Stegersbach SVS 7
16 Wimpassing WIN 3
cookies_use: cookies_notification_2018
Accept More info and settings.

Follow BeSoccer on Facebook